U-Switch


WSTĘP
 

Tym razem dokończymy montaż stereo poprzez dołożenie "przełącznika" nazwanego przez jego twórcę U-Switchem.

 

Układ stereo wymaga przełączania go z trybu mono na stereo i odwrotnie w zależności od tego, czy dźwięki w aktualnie uruchomionym programie są przeznaczone dla jednego POKEY-a, czy też dla dwóch takich układów. Kiedyś robiło się to ręcznie przez zamontowanie w obudowie Atari mechanicznego przełącznika. Istnieje również projekt układu auto-stereo, który automatycznie przełącza z trybu mono na stereo, gdy tylko wykryje, że drugi układ dźwiękowy ma otrzymywać jakieś dane. Osoby mające w swoim Atari zamontowane rozszerzenie Ultimate 1MB mogą skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania - przełączania w menu ekranowym.

Układ U-Switch zaprojektował i produkuje Lotharek.

Jest to dość prosty (i bardzo tani) układ, który zastępuje mechaniczny przełącznik i jest swoistym łącznikiem między układem stereo a Ultimate 1MB i wraz z tymi dwoma rozszerzeniami tworzy kompletny system.

 

 


 

MONTAŻ

 

Płytka U-Switcha produkowana przez Lotharka wygląda tak:

 

 

Do płytki lutujemy piny tworzące złącze.

 

 

Następnie całą płytkę nasuwamy na przygotowane wcześniej złącze w płytce stereo i również lutujemy.

 

 

I tu mam drobną uwagę. Pola lutownicze od strony złącza sygnałowego są duże i wygodnie lutuje się w tych miejscach piny. Jednak już pola lutownicze, które służą do połączenia płytki z układem stereo są zdecydowanie za małe! Poprawnie przylutować płytkę U-Switcha do pinów złącza w płytce stereo nie jest wcale tak proste. W moim przypadku udało się to zrobić, ale wygląda to niezbyt elegancko. Oczywiście można to zrzucić na mój brak umiejętności lutowania, ale przecież ta płytka jest przeznaczona właśnie dla amatorów...

No nic, ważne, że się udało.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż płytka została zaprojektowana w ten sposób, że można ją w (prawie) dowolny sposób zamontować, tzn. może być nałożona na piny z układu stereo we wszystkich możliwych kombinacjach. Przyznam, że lubię takie konstrukcje.

W moim przypadku zamontowałem płytkę dołem do góry, gdyż nie chciałem, żeby diody świecące, które znajdują się na płytce świeciły  mi po oczach. Przy takim zamontowaniu płytki LED-y świecą sobie w dół i mnie nie drażnią.

 

 

Układ potrzebuje zasilania do prawidłowego działania. Musimy doprowadzić do niego napięcie 5V.

 

 

Płytka jest odpowiednio opisana, więc nie powinno być z tym kłopotu. W przypadku zamontowania płytki odwrotnie – jak ja to zrobiłem – należy pamiętać, że podłączenie też należy wykonać "odwrotnie".

 

"+5V" możemy wziąć np. z tego układu:

 

 

Znajduje się on poniżej zamontowanej płytki stereo (pamiętajmy, że jest to płyta ze złączem Expansion)

 

Z masą już jest mniejszy kłopot, bo przewód możemy przylutować do szerokiego pasa biegnącego na górze płyty głównej.

 

 

Na złącza płytki zakładamy zworkę oraz doprowadzamy sygnał M0 z Ultimate 1MB.

 

 

Całość wygląda tak:

 

 

Po założeniu klawiatury układ znika z oczu.

 

 

 

Teraz już w menu Ultimate możemy włączyć lub wyłączyć dźwięk STEREO. I wszystko to bez żadnego przełącznika wystającego z obudowy.

 

Jeszcze tylko omówienia wymaga zworka, którą musimy nasunąć na złącza U-Switcha. Otóż w zależności od zamontowania płytki (wspomniałem wcześniej, że możemy ją zamontować do płytki stereo w dowolnej pozycji) układ będzie przełączać się z mono na stereo i odwrotnie po otrzymaniu odpowiedniego stanu logicznego z U1MB. Może to być stan wysoki lub niski. Aby "uzgodnić" ten sygnał z Ultimate należy odpowiednio nasunąć zworkę, tak aby informacja wyświetlana w menu U1B zgadzała się ze stanem faktycznym, tj. "włączone" oznaczało włączony układ stereo, a "wyłączone" oznaczało wyłączony.

 


 

 

PODSUMOWANIE

 

Układ U-Switch spina finalnie układ stereo i Ultimate. Montaż jest banalnie prosty. Drobne zastrzeżenie mam tylko do wielkości części pól lutowniczych.

 

Zdecydowanie polecam montaż układu U-Switch.

 



 

 



 

PORADNIKI | GÓRA

Nazwa i logo ArSoft CORPORATION copyright ©1988-2024 Arkadiusz Lubaszka.
Pozostałe nazwy firm i produktów są zastrzeżone przez ich właścicieli,
a w tym serwisie zostały przytoczone tylko i wyłącznie w celach informacyjnych.


Copyright © 2024 Arkadiusz Lubaszka. Wszelkie prawa zastrzeżone.